De toekomst van de militaire uitrusting

Een geloofwaardige vredesdiplomatie vereist militaire slagkracht. Daarom werkt België aan een snelle en doeltreffende versterking van zijn defensiecapaciteiten. In een wereld met steeds meer en complexere dreigingen is het belangrijk om:

  • onze middelen gericht in te zetten;
  • te focussen op wat echt telt;
  • nauw samen te werken met onze NAVO- en EU-partners.

Via het NATO Defence Planning Process (NDPP) en het Europese Coordinated Annual Review on Defence (CARD) proces stemmen we onze investeringen beter op elkaar af.

Deze processen worden regelmatig aangepast om continu in te spelen op de belangrijkste veiligheidsuitdagingen van vandaag en morgen.

Wat is de rol van de DGMR?

De Algemene Directie Material Resources (DGMR) zorgt ervoor dat Defensie over al het nodige materiaal beschikt, met name door:

  • de aankoop van materieel;
  • het geïntegreerd beheer tijdens de volledige levensduur;
  • technische en logistieke ondersteuning.

Dit betreft een breed scala aan middelen, gaande van wapensystemen tot communicatiesystemen, IT-infrastructuur, voertuigen, gebouwen en ander ondersteunend materiaal.

Slimme aankopen: COTS/MOTS

Het materieel moet modern, betrouwbaar en in voldoende hoeveelheden beschikbaar zijn, aangepast aan de operationele noden van onze troepen, duurzaam, efficiënt beheerd en compatibel met dat van onze bondgenoten.

Daarvoor harmoniseren we de capaciteiten en standaardiseren we de uitrusting. De DGMR hanteert het principe van commercial/military off-the-shelf (COTS/MOTS). We kopen materieel dat al door andere landen gebruikt wordt en dat weinig aanpassingen vereist. Deze aanpak verlaagt de risico’s op het vlak van kosten, leveringstermijnen en technische problemen, en verhoogt de interoperabiliteit tijdens gezamenlijke militaire operaties.

Internationale samenwerking

Dankzij internationale samenwerking heeft Defensie toegang tot hoogtechnologisch materieel aan een redelijke prijs. Dit versterkt onze capaciteiten op alle gebieden.

Een van de prioriteiten voor het hoofdmaterieel is de aankoop van grond-luchtsystemen in Benelux-verband, met het oog op meerlagige luchtverdediging. Deze aankoop is cruciaal voor de bescherming van onze bevolking en onze vitale infrastructuur.

Voor grotere capaciteiten, zoals gemotoriseerde strijdkrachten, onderzeebootbestrijding of luchtgevechten, kiest België zoveel mogelijk voor materiaal dat al in gebruik is. Dat zorgt voor efficiëntie, betrouwbaarheid en een vlotte samenwerking met onze partners.

Benieuwd naar het materieel van Defensie?

Tijdens het defilé op 21 juli kan je een selectie live bewonderen. Voor een volledig overzicht kan je terecht op www.mil.be, onder de rubriek van de machten.